Szkodniki drewna
Szkodniki drewna czy korniki?
Powszechnie przyjęta opinia, że robaki w drewnie w domu lub innym budynku, to korniki jest błędna. Robaki w drewnie w domu to tzw. szkodniki drewna inaczej drewnajody lub techniczne szkodniki drewna. Korniki to w uproszczeniu żerujące robaki w drzewie (zazwyczaj w lesie), zaś szkodniki drewna to w uproszczeniu robaki żerujące w drewnie już obrobionym technicznie, znajdującym się w tartakach, składach czy też w więźbie dachowej, czy innych elementach z drewna w naszych domach, budynkach.
Skutkiem działania korników czyli robaków w drzewie jest obumieranie drzewa. Działanie korników w drzewie objawia się przez przyciemnieniem korony i odchodzenie kory od drzewa, obecność larw i dorosłej postaci kornika owada w drewnie.
Skutkiem działania szkodników drewna jest niszczenie drewna w domu, w budynku. Działanie szkodników drewna objawia przez otwory w drewnie, wysypującą się mączką drzewną, skrobanie w drewnie, obecność larw i owadów w drewnie.
Jakie są najczęściej spotykane szkodniki drewna?
Najczęściej spotykane w naszych domach, budynkach szkodniki drewna to spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus), kołatek domowy (Anobium punctatum) i trzpiennik olbrzymi (Urocerus gigas).
Jakie drewno preferują szkodniki drewna?
Spuszczel Pospolity najchętniej żeruje w drewnie sosnowym i jest to najpopularniejszy szkodnik drewna sosnowego. Szkodniki drewna spuszczele spotkać można w różnych gatunkach drewna w tym także w drewnie liściastym. Z pewnością miano najpopularniejszego szkodnika drewna sosnowego odnosi się do spuszczela również dlatego że jest to drewno najczęściej wykorzystywane w budownictwie w Polsce. Z kolei szkodnik drewna kołatek domowy preferuje drewno liściaste ale jest to także szkodnik drewna którego spotkać można w różnych gatunkach drewna. Szkodnik drewna trzpiennik olbrzymi zdecydowanie preferuje świerk, a dopiero w następnej kolejności wybiera inne drewno iglaste.
Szkodniki drewna mają różne preferencje jeśli chodzi o wiek drewna. Spuszczele są szkodnikami drewna które wolą drewno świeże mające 1 rok - 20 lat, ale spotykamy je także w drewnie mającym 150-250 lat. Z kolei szkodnik drewna kołatek wybiera drewno starsze i można do często spotkać w drewnie kilkusetletnim. Szkodnik drewna trzpiennik olbrzymi najczęściej zasiedla drewno w domach nowych, zazwyczaj kilkuletnich.
Robaki w drewnie wybierają różne elementy drewniane do żerowania. Szkodniki drewna atakują różne elementów więźby dachowej – krokwie, murłaty, jętki, płatwie - drewniane legary, ściany, podłogi, słupy podporowe, a czasami łaty i kontrłaty. Szkodniki drewna (tu zdecydowanie dominuje kołatek) zasiedlają też drewniane wyposażenie wnętrz, meble i sprzęt codziennego użytku. Szkodniki drewna w drewnie na zewnątrz domu pojawiają się także w drewnianych tarasach, słupach podporowych, wiatach, altanach i garażach.
Niejednokrotnie wszystkie dwa gatunki szkodników drewna tj. spuszczela pospolitego i kołatka domowego można spotkać na jednym obiekcie i nawet w jednym elemencie drewnianym natomiast trzy w/w szkodniki drewna spotykane razem są już bardzo rzadko przy czym zazwyczaj ma to miejsce w obiektach w całości drewnianych.
Szkodniki drewna spuszczele preferują drewno w miejscach nasłonecznionych poddasza, szkodniki drewna kołatki wybierają miejsca chłodniejsze z drewnem lekko zawilgoconym, szkodniki drewna trzpienniki olbrzymie wybierają różnorodnie, ale z przewagą drewna suchego w cieplejszych lub wygrzanych miejscach. Wszystkie te szkodniki drewna można spotkać zarówno wewnątrz domu/obiektu jak i na zewnątrz.
Jak długo żyją owady w drewnie?
Owady w drewnie czyli szkodniki w drewnie w dorosłej postaci żyją stosunkowo krótko gdyż zazwyczaj od 7 do 25 dni. Ich życie ogranicza się do przedłużenia gatunku czyli rozmnażania się i składania jaj. Owady w drewnie poruszają się zazwyczaj w ramach obiektu, który zasiedlają. Szkodnik drewna kołatek jest tu najmniej mobilnym ze wskazanych trzech gatunków.
W jakim okresie w ciągu roku rozmnażają się szkodniki w drewnie?
Szkodniki drewna owady w drewnie rozmnażają się głównie miesiącach ciepłych między czerwcem a wrześniem, ale w sprzyjających warunkach rozmnażanie i rozwój szkodników drewna trwa cały rok. Samica spuszczela pospolitego składa od 100 do 500 jaj, samica kołatka domowego od 30 do 150 jaj, zaś samica trzpiennika od 30 do 350 jaj. W okresie zazwyczaj od 7 do 30 dni z jaj wylęgają się larwy szkodników drewna.
Jakie wymiary i barwę mają szkodniki drewna owady?
Szkodniki drewna w dorosłej postaci chrząszczy – owadów w drewnie osiągają bardzo zróżnicowaną długość ciała wahającą się w przedziale od ok. 3mm dla kołatków, przez 20-30mm w przypadku spuszczeli, do 35-55mm dla trzpiennika olbrzymiego. Barwa ciała szkodników drewna jest też różna. I tak owady w drewnie – chrząszcze mają: kołatek barwę brunatną lub brązową, spuszczel zazwyczaj barwę brunatną, brązową, czarną, a trzpiennik żółto-czarną.
Jakie wymiary mają larwy szkodników drewna?
Wszystkie szkodniki drewna w postaci larwy niszczą drewno zjadając je i drążąc w nim kanały, dodatkowo trzpienniki powodują zagrzybienie drewna – samica trzpiennika przygotowuje w ten sposób pokarm dla larw które wylęgną się ze składanych jaj. Larwy szkodników drewna dorastają od 0,4mm do 35mm. Przy czym larwy kołatka są małe i osiągają do 4mm długości, zaś larwy spuszczela i trzpiennika są znacznie większe i dorastają odpowiednio do 30mm oraz 40mm długości.
Szkodniki w drewnie pozostawiają charakterystyczne otwory w drewnie. Szkodnik drewna spuszczel otwory owalne, szkodnik drewna kołatek otwory okrągłe małe, szkodnik drewna trzpienniki otwory okrągłe duże.
Jaki jest zakres geograficzny występowania szkodników drewna?
Szkodniki drewna – spuszczel pospolity, kołatek domowy i trzpiennik olbrzymi występują na terenie całego kraju. Przy czym w przypadku trzpiennika olbrzymiego są to w zdecydowanej większości tereny na południu kraju.
Jak pozbyć się szkodników drewna?
Istnieją różne metody na zwalczanie szkodników w drewnie. Są to fumigacja inaczej gazowanie domu, obiektu, drewna, zastosowanie preparatów w formie impregnacji owadobójczej, zastosowanie metody mikrofal czy też metody Veloxy.
W przypadku szkodników drewna najczęściej stosowane są jednak gazowanie domu/dachu oraz przeprowadzenie impregnacji owadobójczej preparatami.
Kiedy można zwalczać szkodniki drewna?
Szkodniki drewna można zwalczać przez cały rok przy zachowaniu odpowiednich wymagań dotyczących szczelności obiektu oraz temperatury wewnątrz obiektów w przypadku zabiegu fumigacji oraz odpowiedniego przygotowania drewna do zabiegu i zachowania odpowiedniej temperatury w trakcie aplikacji preparatu w przypadku impregnacji owadobójczej.
Jak dobrać metodę na zwalczanie szkodników w drewnie?
Każdorazowo dobranie odpowiedniej metody na zwalczanie szkodników drewna należy powierzyć fachowcom. Wykonują oni analizę obiektu biorąc pod uwagę wiele czynników takich jak kubatura i wielkość obiektu, ilość drewna na obiekcie i dostęp do drewna czy zakres porażenia drewna przez szkodniki drewna.
Ustalając te wyżej wymienione i wiele innych czynników fachowcy dobiorą najlepszą metodą przy czym najważniejszą zasadą w zwalczaniu szkodników drewna jest koniczność przeprowadzenia zabiegu na całym materiale drewnianym znajdującym się na obiekcie.
Zwalczanie szkodników drewna metodą fumigacji
Metoda fumigacja inaczej gazowania przy użyciu fosforowodoru PH3 jest najwszechstronniejszą metodą na zwalczanie szkodników w drewnie. Fosforowodór PH3 jest gazem który likwiduje każdy rodzaj szkodników drewna: kołatki, spuszczele, trzpienniki, miazgowce etc. i dodatkowo każde stadium szkodników drewna (jaja, lara, poczwarki, dorosłe owady w drewnie).
Szkodniki drewna są zwalczane metodą fumigacji zazwyczaj w okresie 8-11 dni dla domów i 14 -24 dni dla obiektów o dużych kubaturach jak np. kościoły.
Zwalczanie szkodników drewna metodą fumigacji wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania domu/obiektu do zabiegu przez zabranie sprzętu i urządzeń elektrycznych i elektronicznych ze strefy gazowania w domu, obiekcie.
Standardowo zabieg fumigacji domu/dachu/obiektu w którym przeprowadza się zwalczanie szkodników drewna jest oznaczony przed rozpoczęciem prac a następnie technicy przystępują do uszczelnienia obiektu gazoszczelną folią. Następnie przygotowuje się uszczelnienie wewnątrz domu. Kolejnym etapem w ramach zwalczania szkodników drewna metodą fumigacji jest przygotowanie parametrów startowych przed zagazowaniem i samo zagazowanie obiektu. Potem obiekt /dom zostaje w okresie karencji przekazany właścicielom wraz informacjami o zakazie przebywania oraz w przypadku gdy kubatury domu obiektu są odpowiednio duże wykonuje się w celu skutecznego zwalczania szkodników drewna elektroniczne kontrolne pomiary stężenia gazu i dogazowania obiektu. Całość zabiegu zwalczania szkodników drewna tą metodą kończy się odwietrzeniem obiektu i ozonowaniem.
Zwalczanie szkodników w drewnie metodą impregnacji owadobójczej
Metoda impregnacji owadobójczej metodą xilix gel jest bardzo często stosowaną metodą na zwalczanie szkodników drewna. Preparat xiix gel jest preparatem głęboko wnikliwym, tiksotropowym i nieodbarwiającym drewna – jest jednak przeznaczony wyłącznie do użytku profesjonalnego przez specjalistów po odpowiednim przeszkoleniu, i najlepiej z bardzo dużą praktyką.
Szkodniki drewna - impregnacja owadobójcza
Standardowo zabieg impregnacji owadobójczej domu/dachu obejmuje przygotowanie drewna przez jego oczyszczenie a czasami szlifowanie a następnie aplikację preparatu na drewno przy użyciu profesjonalnego sprzętu i w technologicznie sprawdzony profesjonalny sposób.
Zwalczanie szkodników drewna poprzez zastosowanie impregnacji owadobójczej przeprowadza się zarówno na drewnie nowym jak i starszym. Impregnację owadobójczą stosuje się na drewnie liściastym jak i iglastym. Nadto zwalczanie szkodników drewna tą metodą ma zastosowanie zarówno do drewna konstrukcyjnego więzy dachowej jak i drewnianych stropów, schodów, mebli, ścian czy podłóg.
Zwalczanie szkodników drewna metodą impregnacji owadobójczej nie ma takiego samego zastosowani do wszystkich gatunków szkodników drewna jak również nie działa ono tak samo skutecznie na każdą formą rozwojową szkodników drewna.
Szkodniki w drewnie są zwalczane metodą impregnacji owadobójczej zazwyczaj w okresie 1-2 dni dla domów i 4-10 dni dla obiektów o dużych kubaturach jak np. kościoły, hale magazynowe, zakłady produkcyjne głównie w zależności od ilości drewna oraz czasy potrzebnego do przygotowania drewna do zabiegu.
Szkodniki drewna zdjęcia zniszczeń
Szkodniki drewna zdjęcia
Szkodniki drewna zwalczanie metodą fumigacji
Szkodniki drewna zwalczanie opinie
Moje podejrzenia że mam szkodniki drewna w domu wzbudziło to że zauważyłem mączkę na podłodze poddasza i na belkach. Zrobiłem zdjęcia o przesłałem do analizy do DREVPOL gdzie potwierdzili, że to szkodniki drewna. W odpowiedzi na prośbę o dobór najlepszej metody na zwalczanie szkodników drewna w moim domu powiedziano że nie mam dużego wyboru skoro mam drewno w zabudowie i że powinienem zrobić fumigację domu. Tak też zrobiłem i polecam firmę Drevpol do tej pracy z uwagi na porządnie wykonana usługę, bez najmniejszych opóźnień, czysto schludnie i dokładnie.
Adam (Ruda Śląska okolice)
Otrzymałam w spadku dom drewniany że śladami szkodników drewna więc wyszukałam w Internecie DREPVOL i zagaiłam rozmowę na temat pozbycia się szkodników z drewnianego domu z bala. Z uwagi na wybitnie profesjonalną obsługę, niezwykła wiedze i doświadczenie zdecydowałam się na DREPVOL bo zawsze trafiam na najlepszą firmę za pierwszym razem więc nawet nikogo nie szukałam innego i bardzo dobrze jak zwykle wybrałam Panowie z DREPVOL zrobili fumigację domu i jeszcze drewno wymienione zaimpregnowali. Wielki plus – podkreślam – za uprzejmość i imponującą wiedzą oraz za całość prac zrobionych naprawdę fachowo. Polecam.
Weronika (Kórnik okolice)
Mam dom połączony z warsztatem i w konstrukcji więźby dachowej którą w domu mam w zabudowie a w warsztacie ja widać zagnieździły mi się szkodniki drewna. Szkodniki drewna rozpoznałem po larwach które mi spadały na stół z drewna konstrukcyjnego więźby plus, jak dłubałem śrubokrętem, to znalazłem korytarze i kolejne sztuki larw szkodników drewna. Po konsultacji z Drevpol wybrałem fumigację chociaż to dla mnie uciążliwe z uwagi na wyprowadzkę mi zamknięcie warsztatu. Prac nie oglądałem bo wyjechałem ale wszystko zrobiono terminowo i najważniejsze że skutecznie w 100 procentach.
Mirek (Legionowo okolice)
Kupiliśmy dom w którym znaleźliśmy szkodniki drewna na poddaszu. Jako że się właśnie wprowadziliśmy to nie chcieliśmy się wyprowadzać do fumigacji tylko zleciliśmy impregnację drewna żeby zlikwidować szkodniki drewna. Fachowcy Drevpol wykonali bardzo staranne czyszczenie drewna a potem natryskali wielokrotnie preparat xilix gel. Polecamy wykonawców z Drevpol do likwidacji szkodników drewna za skuteczność i niespotykaną jakość oraz czystość pracy – sprzątanie wykonywano po pracy każdego dnia.
Ada i Kwaku (Gdańsk)