Spuszczel pospolity
Spuszczel pospolity – spuszczel domowy
Spuszczel pospolity to najgroźniejszy ze szkodników drewna w Polsce. Łacińska nazwa szkodnika to Hylotrupes bajulus. Spuszczel pospolity występuje na terenie całego kraju. Spuszczel pospolity często określany jest jako spuszczel domowy z uwagi na niezwykłą „popularność” spuszczela w domach, więźbach dachowy domów.
Spuszczel pospolity należy do rodziny chrząszczy wielożernych mających wydłużone ciała i długie czułki czyli kózkowatych (Cerambycidae). W Polsce zaliczamy do kózkowatych ponad 190 gatunków.
Spuszczel pospolity często mylnie określany jest jako kornik. Właściciele domów wobec objawów niszczenia drewna, w tym otworów i wysypującej się mączki uważają że mają korniki w domu podczas gdy mamy do czynienia ze spuszczelami. Korniki w domu nie występują gdyż głównie żerują na drzewach zaś w domach na drewnie użytkowym żerują szkodniki drewna takie jak spuszczel pospolity, kołatek domowy i inne.
Spuszczel pospolity - spuszczel owad
Spuszczel pospolity w dorosłej postaci jest chrząszczem który dorasta do 2-3cm długości. Spuszczel owad ma barwę czarną, brązową lub brunatną. Spuszczel owad żyje zazwyczaj 2-4 tygodnie.
Dorosłe spuszczele spotykamy głównie w okresie od czerwca do sierpnia, ale w bardzo sprzyjających warunkach można je spotkać przez cały rok.
Spuszczel pospolity – zakres występowania i rozwój
Spuszczel jest najczęściej spotykanym szkodnikiem drewna w domach, obiektach i więźbach dachowych i najczęściej spotykanym chrząszczem z rodziny kózkowatych.
Spuszczel pospolity przechodzi przez stadium jaj, larwy, poczwarki i osobnika dorosłego. Samica spuszczela składa od 100 do 500 jaj.
Spuszczel domowego spotykamy w domach kilka razy częściej niż wszystkie inne szkodniki razem wzięte.
Spuszczel pospolity - spuszczel larwa
Spuszczel pospolity larwa wylega się z jaj zazwyczaj w około 7-15 dni. Larwa spuszczela żyją w drewnie około 1-3 lata. Spuszczel larwa żerując w drewnie drąży kanały o szerokości ok. 3-8m pozostawiając w nich odchody i mączkę drzewną. Spuszczel pospolity larwa ma barwę biało kremową i osiąga do 3cm długości. Larwa spuszczela żeruje głownie w części bielastej drewna rzadziej można ją spotkać w twardzielu.
Spuszczel pospolity – żerowanie
Spuszczel pospolity żeruje w drewnianych domach gdzie można go spotkać we wszystkich praktycznie elementach. Spuszczele w domach murowanych atakują głownie drewno konstrukcyjne: murłaty, krokwie, jętki, płatwie, legary, ale można je spotkać także w schodach, futrynach drzwi, drzwiach cz też w elementach zewnętrznych jak tarasy, altany, balkony, wiaty.
Spuszczel domowy zwalczanie – sposób na zwalczanie spuszczela
Spuszczel pospolity jest najgroźniejszym ze szkodników drewna. Istnieje kilka metod na zwalczanie spuszczela. Dobranie odpowiedniej metody na zwalczanie spuszczela pospolitego wynika z analizy przedmiotem której są najważniejsze parametry jak zakres porażenia drewna i rodzaj obiektu w którym występuje szkodnik, dostęp do drewna w całym obiekcie oraz to czy materiał drewniany jest pokryty jakimiś powłokami typu lazura, lakier, farba. Ważne są także kubatura obiektu dla którego konieczne jest wykonanie zabiegu zwalczania spuszczela oraz kilka innych czynników.
Czy fumigacja to skuteczna metoda na zwalczanie spuszczela pospolitego?
Zwalczanie spuszczela pospolitego metodą fumigacji to najskuteczniejsza metoda na zwalczanie spuszczela. W przypadku obiektów o dużych kubaturach jak np. kościoły lub w przypadku obiektów w których drewno jest silnie porażone i nie ma możliwości dokładnego zeszlifowania warstw zniszczonych przez szkodniki drewna to często jedyna możliwa metoda na skuteczne zwalczanie spuszczela pospolitego.
Fumigacja spuszczela domowego jest najczęściej stosowaną metodą na zwalczanie spuszczela w obiektach o dużych kubaturach. Fumigacja skutecznie likwiduje każdą postać spuszczela pospolitego - jaja, larwy, poczwarki, osobniki dorosłe. Fumigacja ma zastosowanie w przypadku każdego rodzaju drewna, zarówno liściastego jak i iglastego. Fumigacja spuszczela skutecznie likwiduje spuszczel zarówno w przypadku drewna nowego jak i zabytkowego.
Zwalczanie spuszczela metodą fumigacji ma zastosowanie szczególnie w przypadku domów, obiektów i kościołów drewnianych. Zabieg fumigacji obejmuje uszczelnienie i zagazowanie obiektu, potem w zależności od rodzaju obiektu kontrolne pomiary stężenia gazu, odwietrzenie i ozonowanie.
Zwalczanie spuszczela pospolitego – zastosowanie preparatów
Najczęściej oprócz fumigacji stosowaną metodą na zwalczanie spuszczela pospolitego jest zastosowanie preparatów, w tym profesjonalne zastosowanie preparatu xilix gel.
Zwalczanie spuszczela – impregnacja owadobójcza
Zwalczanie spuszczela przez zastosowanie środka xilix gel poprzedza odpowiednie przygotowanie drewna - jego oczyszczenie oraz usunięcie warstw luźnych zniszczonych przez szkodnika wskutek żerowania.
Zastosowanie preparatu xilix gel polega na aplikacji przez natryskiwanie odpowiedniej grubości warstw preparatu używając do tego agregatów niskociśnieniowych oraz rzadziej przez nawiercanie i nastrzykiwanie preparatu w otwory w drewnie.
Zwalczanie spuszczela pospolitego – metoda Veloxy
Nowoczesna i bardzo skuteczna metoda Veloxy jest przeznaczona do zwalczania spuszczela pospolitego w niedużych elementach drewnianych jak szafy, ołtarze, stoły, obrazy etc.
Zwalczanie spuszczela tą metodą polega na uszczelnieniu obiektu i wypompowaniu tlenu z uszczelnionej kubatury a wprowadzenie w to miejsce azotu do poziomu w którym jest mniej niż 0,3% tlenu. Zabieg veloxy trwa około 4 tygodni i wymaga temperatury powyżej 15 stopni Celsjusza.