Wyschlik grzebykorożny
Wyschlik grzebykorożny (Ptilinus Pectinicornis) występuje na terenie całej Polski. Żeruje głównie na drewnie liściastym wyschniętym oraz przetworzonym.
Wyschlik grzebykorożny rozmnaża się od maja do początku lipca. Samica wyschlika drąży tunele do głębokości ok 10-15 mm lub wykorzystuje stare żerowiska i składa od 1 do kilku jaj, a następnie blokują otwór wylotowy i umiera jednocześnie zatykając go własnym ciałem.
Larwy wyschlika wylęgają się w ciągu kilku, kilkunastu dni, a rozwój jednego pokolenia trwa nie krócej niż 2 lata. Dorosły Wyschlik Grzebykorożny osiąga 5mm długości i ma barwę brązową. Żerowanie Wyschlika Grzebykorożnego w drewnie poznajemy po otworach w drewnie i wysypującej się mączce drzewnej. Dodatkowo w a w okresie letnim z uwagi na dzienny tryb życia możemy również zaobserwować loty dorosłych owadów bardzo liczne w krótkim skondensowanym okresie czasu.. Wyschlik doprowadza do zniszczenia meble, rzeźby, sprzęty gospodarskie i galanterię drewnianą, rzadziej atakuje drewno konstrukcyjne.
Najskuteczniejszą metodą zwalczania Wyschlika Grzebykorożnegoto jest fumigacja inaczej gazowanie obiektu/drewna.