Cioch barwny (Anaglyptus mysticus)

Cioch barwny (łac. Anaglyptus mysticus) o gatunek szkodnika drewna z rodziny kózkowatych. Jest to owad, który atakuje drewno miękkie, takie jak świerk, sosna, modrzew, jodła i daglezja. Cioch barwny jest jednym z najważniejszych szkodników drewna w Europie, a jego ataki mogą powodować poważne szkody w budynkach, meblach i innych przedmiotach wykonanych z drewna.

Cioch barwny ma długość od 10 do 25 mm, a jego ciało jest ciemnobrązowe z jasnymi plamkami na pokrywach. Samice są większe od samców i mają bardziej wydłużone ciało. Cioch barwny jest aktywny od maja do sierpnia, a samice składają jaja w spękaniach i szczelinach drewna.

Larwy ciocha barwnego żywią się drewnem i tworzą w nim charakterystyczne tunele, które mogą mieć nawet do 30 cm długości. Głównie atakują drewno miękkie, ale w przypadku braku innych źródeł pokarmu mogą również atakować drewno twarde, takie jak dąb czy buk.

Objawami ataku ciocha barwnego są niewielkie otwory w drewnie, przez które wnikają korniki, jak również charakterystyczne tunele, których ścianki pokryte są proszkiem drzewnym. W wyniku osłabienia drewna, konstrukcje drewniane i meble mogą ulec zniszczeniu, a w przypadku dużych populacji ciocha barwnego, mogą wystąpić tzw. gradacje, czyli nagłe wzrosty liczebności szkodnika, które powodują duże szkody w lesie i w budynkach.

Walka z ciochem barwnym polega na usuwaniu drewna, na którym są jego larwy i imago, a także na stosowaniu metod biologicznych i chemicznych. Ważne jest również zapobieganie atakom ciocha barwnego poprzez przestrzeganie odpowiednich standardów budowlanych i magazynowania drewna w odpowiednich warunkach.

 

Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cioch_wzorzysty