Fumigacja inaczej gazowanie kościoła

Fumigacja inaczej gazowanie kościoła to złożony logistycznie i wymagajmy profesjonalnej wiedzy i doświadczenia zabieg mający na celu likwidację szkodników drewna w kościołach murowanych, szachulcowych i drewnianych.

Fumigacja kościoła standardowo obejmuje przygotowanie obiektu po stronie właściciela według wskazań wykonawcy, uszczelnienie kościoła gazoszczelnymi foliami, przygotowanie parametrów startowych do gazowania, zagazowanie, kontrolne pomiary stężenia gaz oraz odgazowywanie i odgazowywanie, kontrola szczelności, a w końcowej fazie zdjęcie folii, odwietrzenie, kontrolne pomiary końcowe na obecność gazu, ozonowanie.

Uszczelnienie obiektu niejednokrotnie wymaga użycia sprzętu (podnośników). Sposób i zakres uszczelniania jest każdorazowo ustalany indywidualnie w zależności od metodyki gazownia i szczelności samego obiektu.

Każdy rodzaj kościoła wymaga innej metodyki prac w tym co najważniejsze innego sposobu gazowania i kontroli procesu gazowania poprzez przeprowadzanie kontrolnych pomiarów stężenia gazu i odpowiedni jego zwiększanie lub zmniejszanie. Przy czym ilość pomiarów każdorazowo jest ustalana w zależności od uzyskanych wyników ale zazwyczaj obejmuje od 200 do 600 pomiarów.

Fumigacja kościoła jest najczęściej wybieraną metodą na zwalczanie szkodników drewna w kościołach z uwagi na wszechstronność i najwyższą skuteczność. Fumigacja zapewnia likwidację szkodników w każdej postaci (jaja, larwy, poczwarki, dorosłe chrząszcze) oraz każdego gatunku (spuszczele, kołatki, etc). Fumigacja skutecznie przeprowadza się na każdym rodzaju drewna i każdym gatunku drewna.

Nadto, fumigacja jest dedykowanym wręcz rozwiązaniem dla drewna o dużych przekrojach i trudnodostępnego bądź zabudowanego oraz drewna pokrytego powłokami (lakiery, farby, inne). Co więcej zastosowanie innych metod takich jak mikrofale czy preparaty w przypadku drewna zabudowanego lub pokrytego powłokami nie jest możliwe. Preparaty dodatkowo nie radzą sobie ze wszystkimi gatunkami szkodników drewna i z drewnem o bardzo dużych przekrojach.

Fumigacja jest procesem który wyłącza obiekt z użytkowania na okres trwania prac czyli zazwyczaj 15 – 25 dni. Co do zasady (są wyjątki dla technologii DREVPOL) gazowanie kościoła powinno wykonywać się w w temperaturze, która nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza wewnątrz kościoła tj. w strefie gazowania. Fumigacja kościoła jest także możliwa do wykonania w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza, niemniej jednak czasami związane jest to z koniecznością wykonania elektrochemicznych pomiarów w celu kontroli stężenia gazu.

Fumigacja kościoła jest też procesem w którym jest pewne ryzyko reakcji gazu z wrażliwymi powłokami (miedź, metale szlachetne, szlagmetal) dlatego konieczne jest wykonanie kontrolnych pomiarów stężenia gazu oraz odgazowań/odgazowań takich jak przeprowadza na polskim rynku firma DREVPOL. Pomiary kontrolne są też warunkiem skuteczności przeprowadzonej fumigacji gdyż pozwalają kontrolować i utrzymywać poziom stężenia gazu na zaplanowanym – skutecznym w celu zwalczania szkodników – poziomie stężeń.

Fumigacja każdorazowo kończy się odwietrzeniem i kontrolnymi pomiarami końcowymi do momentu aż w obiekcie będzie poziom zerowy gazu. Co do zasady wykonuje się też na koniec prac ozonowanie obiektu, które odświeża obiekt a w sytuacjach zastoin powietrza również wspomaga odwietrzenie gdyż prowadzi do rozkładu ewentualnych pozostałości chemicznych.

Podsumowując profesjonalnie wykonana fumigacja kościoła to najwszechstronniejszy i najskuteczniejszy sposób na zwalczanie szkodników drewna w kościołach – warunek, powinna to wykonywać profesjonalna firma z dużym doświadczeniem, monitorująca proces gazowania przez wykonywanie kontrolnych pomiarów stężeń - co w efekcie zapewnia to, że zabieg jest bezpieczny i skuteczny.