Jak pozbyć się korników? Jak zwalczyć korniki?
Korniki
Kornik to popularny chrząszcz będący szkodnikiem drzew i krzewów żywych, powodujący istotne zniszczenia w ekosystemie leśnym. Korniki dorastają do 9mm długości i żerują głownie pomiędzy korą a drewnem. Z pośród tysięcy ich gatunków na świecie, w Polsce wyróżniamy nieco ponad sto. Zwalczanie korników stanowi duże wyzwanie dla leśników z uwagi na różnorodność stref żerowania i pojawiające się zewnętrzne warunki przyrodnicze trudne do przewidzenia. Najpopularniejszy kornik drukarz żeruje głównie na świerku pospolity i znacznie rzadziej na sośnie, jodle i modrzewiu.
Jak się pozbyć korników w lasach?
Zazwyczaj rozwiązania na to jak się pozbyć kornika mają charakter kompleksowy i obejmują takie metody na zwalczanie korników jak okorowywanie drzew, wycinkę i usuwanie drzew czy odławianie za pomocą specjalnych wabiących pułapek. Czasami stosowane są wybrane z w/w metod na zwalczanie kornika. Co do zasady to lokalnie leśniczy decydują jak zwalczyć korniki z danej strefy leśnej biorąc pod uwagę parametry wynikające z cyklicznego monitorowania lasu. Przy czym zwalczanie korników może obejmować także wykorzystanie naturalnych sposobów jak specjalne nasadzenia drzew czy zwiększanie populacji dzięcioła trójpalczastego.
Jak się pozbyć korników z domu? Zakres porażenia.
Właściciele domów bardzo często podejrzewają że mają korniki w domu, korniki w dachu i zlecają identyfikację rodzaju kornika oraz dobranie metody na zwalczanie korników. Niepokoją ich także zakres zniszczeń jaki może poczynić kornik w dachu w drewnie oraz jak szybko będą się korniki rozwijać a tym samym jak szybko zniszczą drewno w domu. Właściciel chcą ustalić jak szybko muszą podjąć działania by przeprowadzić zwalczanie korników.
W trakcie analizy specjaliści dobierają najlepszą metodą na to jak zwalczyć korniki, niekiedy jest możliwość zaproponowania kilku dostępnych sposobów na zwalczanie korników. W czasie analizy podnoszone są kwestie zalet i ograniczeń poszczególnych rozwiązań na to jak pozbyć się kornika oraz uświadomieniem że korniki w domu to tak naprawdę szkodniki drewna, które niszczą drewno obrobione, w odróżnieniu od korników które niszczą drzewa.
Podejmowane przez właścicieli domowe sposoby na to jak pozbyć się korników nie są skuteczne i nie przynoszą trwałego efektu. Jedynie zastosowanie profesjonalnych metod daje szansę na skuteczne zwalczanie korników – szkodników drewna.
Zakres porażenia drewna przez tzw. korniki jest bardzo różnorodny. Może obejmować w zasadzie całe drewno na danym obiekcie od murłat, krokwi, jętek, przez odeskowanie, legary, drewniane ściany, schody, drzwi, meble, po ramy okienne, futryny drzwi, tarasy, balkony, ogrodzenia, drewutnie i garaże.
Jak pozbyć się kornika? Identyfikacja.
W trakcie analizy lub na prośbę klienta mailowo przeprowadzana jest też identyfikacja tzw. korników. Przy identyfikacji korników bierzmy pod uwagę otwory w drewnie, kanały w drewnie, wysypującą się mączkę, larwy, osobniki dorosłe, skrobanie w drewnie, rodzaj drewna, rodzaj elementów drewnianych i widoczne zniszczenia drewna. Zasadniczo jednak najczęściej spotykane korniki w naszych domach to tak naprawdę szkodniki drewna czyli drewnojady takie jak spuszczel pospolity lub kołatek domowy.
Jak pozbyć się kornika? Rodzaje korników.
Wśród tzw. korników w domu najczęściej spotykany i najgroźniejszy to spuszczel pospolity. Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus), to chrząszcz z rodziny kózkowatych do której zaliczamy ponad 190 gatunków w Polsce. Spuszczel pospolity jako dorosły chrząszcz ma wydłużone i nieco spłaszczone ciało i dorasta do 1,5-3cm długości. Spuszczel owad ma barwę czarną, ciemnobrunatną lub brązową. Spuszczel może rozmnażać się cały rok. Samica spuszczela składa zazwyczaj 150-200 jaj. Spuszczel larwa dorasta do 3 cm długości. Larwy spuszczela żerują głownie w części bielastej drewna. Spuszczel larwa żeruje w drewnie zazwyczaj około 2-3 lat.
Spuszczel żeruje w każdym gatunku drewna, ale preferuje drewno iglaste. Spotykamy go najczęściej w drewnie 1-5 lat ale zdarza się także w drewnie 100-200 lat.
Spuszczel jest ciepłolubny, często zasiedla drewno więźby dachowej czy też nasłonecznione ściany budynków od południowej strony, ale żeruje w różnych elementach także tych zawilgoconych za różnych stron budynku.
Drugi najczęściej spotykany tzw. kornik w domu to kołatek domowy. Kołatek domowy (Anobium punctatum) to chrząszcz z rodziny kołatkowatych . Kołatek domowy jako dorosły chrząszcz ma walcowate ciało i dorasta do 2-5 mm. Kołatki rozmnażają się głównie od maja do września. Samica składa zazwyczaj 30-60 jaj. Kołatek larwa osiąga długość do 4mm. Larwy kołatka żerują zarówno w części bielastej drewna jak i w twardzielu. Kołatek larwa żeruje w drewnie zazwyczaj 1-3 lata.
Kołatek atakuje każdy rodzaj drewna ale zdecydowanie preferuje gatunki liściaste. Kołatek lubi żerować w drewnie lekko zwilgoconym w niewysokich temperaturach, a przynajmniej zdecydowanie niższych niż spuszczel. Kołatek żeruje w drewnie mającym od kilkunastu do nawet 500 lat.
Jak zwalczyć korniki? Metody.
Istnieje kilka metod na to jak zwalczyć korniki (szkodników drewna). W zależności od wielkości materiału drewnianego którego dotyczy porażenia drewna przez korniki. Dla obiektów małych takich jak krzesła czy szafy możemy zastosować mikrofale, dla cennych małych obiektów jak np. obrazy metodę Veloxy. Natomiast w przypadku gdy chodzi o zwalczanie korników w więźbach dachowych domów czy innych dużych obiektów jak np. hotele, kościoły magazyny stosujemy albo preparaty albo fumigację inaczej gazowanie takich obiektów.
Jak pozbyć się korników? Preparaty na korniki, impregnacja owadobójcza
Zastosowanie preparatów na korniki czyli impregnacja owadobójcza jest jednym z podstawowych sposobów na to jak pozbyć się kornika z więźby dachowej domu. Wyróżniający się preparatem od względem wnikliwości, właściwości tiksotropowych i nieodbarwiający drewna jest preparat xilix gel popularnie określany jako żel na spuszczela.
Profesjonalne zastosowanie preparatu na zwalczanie korników wymaga uprzedniego przygotowania drewna w tym zeszlifowania warstwa luźnych zniszczonych przez szkodniki drewna, a następnie aplikacji preparatu na drewno. Przy czym zwalczanie korników przez impregnację owadobójcza wymaga co do zasady użycia profesjonalnego sprzętu dającego gwarancję precyzyjnej aplikacji preparatu xilix gel.
Zwalczanie korników przy użyciu preparatów ma jednak pewne ograniczenia wynikające często z braku dostępu do drewna – drewno jest zabudowane lub pokrycia drewna farbą, preparatami typu lazura, lakierobejca czy lakier – co uniemożliwia zwalczanie korników przez zastosowanie preparatów.
Preparat na korniki – impregnacja owadobójcza więźby dachowej
Jak pozbyć się kornika? Fumigacja
Fumigacja do najwszechstronniejszy sposób na to jak się pozbyć korników w więźbie dachowej czy też całych domach/obiektach. Pokrycie drewna preparatami czy farbą nie stanowi przeszkody w skutecznym zwalczaniu korników przy użyciu gazu. Profesjonalni technicy Drevpol mają ogromną praktykę w aplikacji gazu w miejsca zabudowane czy trudnodostępne.
Fumigacja to najskuteczniejszy sposób na to jak pozbyć się korników a w przypadku obiektów o dużych kubaturach takich jak kościoły, muzea, hotele wręcz jedyny możliwy aby skutecznie przeprowadzić zwalczanie korników w drewnie.
Oczywiście zwalczanie korników przez zastosowanie fumigacji jest pewnym utrudnieniem dla mieszkańców czy użytkowników gdyż wiąże się z koniecznością opuszczenia obiektu na czas gazowania korników, ale gazowanie jako jedyne jest w stanie zlikwidować wszystkie rodzaje szkodników we wszystkich stadiach rozwojowych w największych nawet obiektach.
Zwalczanie korników metodą fumigacji wymaga uszczelnienia obiektu gazoszczelna folią (dachu i wnętrza lub całego obiektu), przygotowania warunków do aplikacji gazu oraz zagazowanie obiektu. W określonych przypadkach niezbędne jest wykonanie kontrolnych pomiarów stężenia gazu i dogazowania obiektu, a całość kończy się odwietrzeniem, kontrolnymi końcowymi pomiarami gazu i ozonowaniem.
Skuteczna i bezpieczna fumigacja wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, wiedzy i bardzo dużego doświadczenia techników wykonujących zabieg.
Korniki zwalczanie – przykładowe opinie
Zakupiłam dom drewniany i po roku okazało się że mam w drewnie korniki. Zastanawiałam się jak zwalczyć korniki skoro miałam je w ścianach i w środku domu i na zewnątrz dodatkowo korniki były w podłogach i dachu. Doczytałam w internecie ze najlepsze będzie gazowanie domu bo likwiduje każdy gatunek kornika i w ogóle to najskuteczniejsza metoda na zwalczanie korników. Zaprosiłam techników z Drevpol na przejrzenie domu aby oszacować koszt zabiegu. Technicy potwierdzili moje przypuszczenia co do gazowania ze to najlepsza metoda na zwalczanie korników w moim przypadku i zleciłam im wykonanie tego zabiegu. Musiałam się wynieść z domu i zabrać sporo rzeczy i trwało to 12 dnia ale było warto bo pozbyłam się korników. Jestem bardzo zadowolona i polecam Drepvol.
Joanna (Kazimierz okolice)
Przez kilka lat walczyłem z kornikami na dachu i w końcu stwierdziłem że zwalczanie korników powierzę jakiejś firmie. Aby ustalić jak pozbyć się korników profesjonalnie obdzwoniłem gdzie mogłem i z każdym długo rozmawiałem. Tutaj Drevpol nieporównywalnie się wyróżniał. Tu było czuć że rozmawiam z fachowcem z ogromną wiedzą i ilością – to od razu wiadomo. Dlatego zleciłem Drevpol żeby zrobili zabieg fumigacji dachu. Fachowcy z Drevpol założyli folię na dach i uszczelnili dom, zagazowali go fosforowodorem i potem ponad tydzień tak to zostało. Wiatr był w tygodni taki że myślałem że nie tylko folię ale i dach zerwie ale wszystko się utrzymało. Jak potem przyjechali to zdjęli folie, odwietrzyli, pomierzyli i wyozonowali mi cały dom. Jestem pod wrażeniem i bardzo polecam fachowców z Drevpol na zwalczanie korników.
Marian (Mława okolice)
Po 2 latach od oddania domu zauważyliśmy że na strychu nieużytkowym sypie się drewniana mączka. Jak mąż podłubał śrubokrętem to się pokazały kanały w drewnie. Doszliśmy do wniosku że to korniki. Zaczęliśmy szukać informacji jak się pozbyć korników i okazało się że to nie takie proste zadanie. Generalnie ludzie na forach odradzali żeby zwalczanie korników robić samemu oraz ża najlepszy sposób jak pozbyć się kornika to gazowanie dachu. Ustaliliśmy z mężem że u nas w grę wchodzi tylko fumigacji bo mamy sporo drewna zabudowanego w skosach. Wyszukaliśmy kilka firm i po rozmowach wstępny wybraliśmy drevpol. Nie mieli najtańszej oferty ale nieporównywalnie więcej wiedzieli i na plus było to że zajmują się w odróżnieniu od wszystkich innych tylko zwalczaniem korników. Sam zabieg przebiegał zgodnie z ustaleniami, punktualnie i terminowo i najważniejsze że skutecznie. Polecam spokojnie Drevpol – to staranni i solidni fachowcy.
Dominika i Kacper (Gniezno okolice)
Korniki zaatakowały mi kilka krokwi i murłatę. Dom jest nowy i ma dopiero 11 lat więc zaskoczony byłem, że są korniki bo myślałem, że korniki atakują tylko bardzo stare drewno. Po weryfikacji sposobów jak zwalczyć korniki zdecydowałem się na impregnację drewna xilix gel. Na zwalczanie korników najlepsza jest chyba fumigacji ale w budynku mam sklepy więc o wyprowadzce nie ma mowy. Generalnie jestem bardzo zadowolony z firmy Drevpol bo trochę znam się na budowlance i wiem, że robotę wykonano bardzo solidnie. Dokładne oczyszczenie drewna, dokładnie dużo szlifowania i potem natryski. Bardzo dobry sprzęt do zabiegu i duża praktyka w zwalczaniu korników. Bardzo polecam.
Adam (Kraków)
Najpopularniejsze szkodniki drewna
Spuszczel pospolity
Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) najgroźniejszy ze szkodników drewna obrobionego.
Kołatek domowy
Kołatek domowy (Anobium punctatum) groźny szkodnik drewna liściastego i zabytkowego.
Trzpiennik Olbrzymi
Trzpiennik Olbrzymi (Urocerus gigas) największy z drewnojadów, zagrzybia drewno.
Miazgowiec Parkietowiec
Miazgowiec Parkietowiec (Lyctus linearis) często żeruje w parkietach dębowych.
Jak zwalczyć korniki? Realizacje DREVPOL
Korniki w domu pod Warszawą zwalczone metodą xilix gel
Żel na spuszczela Xilix Gel. Środek, preparat na korniki użyty przez techników DREVPOL.
Kołatek domowy zwalczanie w drewnianym obiekcie w Krzeszowicach
Zwalczanie kołatka pospolitego (kornik). Korniki drewna w drewnianym obiekcie.
Spuszczel pospolity na poddaszu/dachu domu w Sopocie
Korniki w dachu (poddaszu). Zwalczanie korników drewna. Spuszczel domowy.
Jak zwalczyć korniki – realizacja fumigacja domu w okolicach Mrągowa
Metodą fumigacji (inaczej gazowania) skutecznie zwalczyliśmy szkodniki drewna w domu.
Korniki w drewnie w domu fundacji w Gliwicach
Korniki w drewnie - zwalczanie korników metodą Xilix Gel (preparat, środek na korniki), żel na spuszczela.