Korniki w domu – Szkodniki Drewna

Korniki w domu

Bardzo często właściciele domów pod wpływem usłyszanego skrobania dochodzą do wniosku że mają korniki w domu. Innym powodem zaniepokojenie z powodu obecności korników w domu są znalezione robaki w drewnie lub larwy. Często obawy czy mamy korniki w domu wiążą się z zauważonymi otworami w elementach drewnianych zazwyczaj więźby dachowej lub drewna konstrukcyjnego na poziomie poddasza użytkowego oraz wysypującej się z otworów mączki drzewnej.

Powszechnie uważa się że drewno w domach jeśli jest zaatakowane przez jakieś robaki w drewnie - szkodniki, to są to z pewnością korniki.

Korniki w drewnie są powodem dla którego właściciele podejmują sami działania w celu ich likwidacji. Zazwyczaj właściciele na korniki w drewnie (robaki w drewnie) stosują preparaty czy to przez malowanie drewna czy obstrzykiwanie otworów i owijanie folią. Niestety te rozwiązania samodzielnie stosowane nie prowadzą do zlikwidowania korników w drewnie.

Skuteczne zwalczanie korników w drewnie (robaków w drewnie) wymaga bowiem dobrania odpowiedniej metody oraz wiedzy, sprzętu i dużego doświadczenia przy wykonywaniu zabiegu na zwalczanie korników w drewnie. Niejednokrotnie brak skuteczności w zwalczaniu korników w drewnie wynika z faktu że zabieg na zwalczanie korników w drewnie (robaków w drewnie) musi obejmować całe drewno na obiekcie co wynika z biologii i sposobu rozmnażania się robaków w drewnie, o czym właściciele domów/obiektów zazwyczaj nie wiedzą. Zwalczanie korników w dachu przy użyciu jakichś niesprawdzonych preparatów w sytuacji gdy nie ma dostępu do całej więźby dachowej z uwagi na jej zabudowę np. w części poddasza użytkowego powoduje że w tej zabudowanej części korniki w dachu nadal będą się rozwijać i stosunkowo szybko mogą się odtworzyć. Co więcej spotkać można opinie że korniki w drewnie (robaki w drewnie) nabywają odporności na stosowane środki.

W efekcie nieudanych prób by zlikwidować korniki w dachu czy innych elementach drewnianych domu właściciel zwracają się do firmy Drevpol o przeprowadzenie analizy w celu identyfikacji korników w drewnie (robaków w drewnie) oraz dobranie najlepszej metody na zwalczanie korników w dachu czy innych elementach drewnianych wewnątrz i na zewnątrz domu. Technicy Drevpol oczywiście przeprowadzają takie analizy w zakresie identyfikacji i metod na zwalanie korników w drewnie (robaków w drewnie) na terenie całego kraju.

Często przy okazji zlecenie przeglądu domu/obiektu zadawane jest pytanie jak szybko będzie niszczone drewno więźby dachowej w tym murłaty, krokwie, jętki przez korniki w dachu. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi gdyż zbyt wiele jest zmiennych czynników wpływających na degradację drewna przez korniki w drewnie (robaki w drewnie) jak chociażby ilość szkodników/korników na początku procesu niszczenia, rodzaj szkodników, wilgotność drewna czy temperatury całoroczne i letnie.

W trakcie wykonywanej analizy właściciele dowiadują się że korniki w domu jednak nie wstępują. Korniki w domu nie zasiedlają drewna obrobionego, nie żerują ani w drewnie konstrukcyjnym więźby dachowej, odeskowaniu, ramach okiennych, meblach, ani w drzwiach czy rzeźbach.

Kornik jest szkodnikiem drzew żywych i krzewów, występującym głównie w lasach, a szkodniki, które powszechnie określane są jako korniki w domu żerujące w drewnie obrobionym w domach, budynkach to tak naprawdę Szkodniki Drewna zwane inaczej Drewnojadami.

Korniki w domu - Szkodniki drewna w domu

Wykonanie kilku tysięcy analiz w domach i budynkach w zakresie obecności tzw. korników w domu oraz zwalczania korników - szkodników drewna przez specjalistów z DREVPOL wskazuje, że pewnym źródłem szkodników drewna w domach jest porażenie drewna na etapie budowy domu lub w ciągu pierwszych lat od wybudowania, ale głównym powodem jest wykorzystanie do budowy drewna już porażonego przez szkodniki drewna.

Spośród istniejących w Polsce wielu gatunków szkodników drewna zdecydowanie najczęściej spotykane szkodniki drewna w domu to spuszczel pospolity oraz kołatek domowy.

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) jest szkodnikiem drewna występującym na terenie całego kraju. Spuszczel atakuje głównie drewno więźby dachowej w tym legary, murłaty, krokwie, jętki, płatwie jak również odeskowanie czy słupy podporowe. Znacznie rzadziej spuszczel larwa atakuje drewno takie jak schody, ramy okienne, drzwi czy przedmioty z drewna.

Wynika to głównie za faktu że preferuje drewno iglaste, stosunkowo suche i młode. Chociaż spotkać go można w każdym rodzaju drewna. Dorosłe osobniki żyją krótko bo ok 4 tygodni. Spuszczel owad to dorosła postać szkodnika. Możne mieć kolor czarny, brunatny lub brunatno brązowy i długość ciała do 25 mm.

Spuszczel larwa żyją natomiast znacznie dłużej, zazwyczaj ok 1-2 lat. Larwa spuszczela ma mają biały kolor i długość ciała do 30 mm.

Kołatek domowy (Anobium punctatum) jest szkodnikiem drewna występującym na terenie całej Polski. Kołatek larwa atakuje głównie meble, przedmioty galanterię drewnianą i rzadziej drewno konstrukcyjne. Preferuje drewno liściaste, zawilgocone, starsze, bywa że żeruje w drewnie kilkusetletnim.

Kołatek owad jest chrząszczem brązowym dorastającym do 3-4 mm.

Kołatek larwa ma kolor biały i osiąga do 6 mm długości.

Kołatek domowy żeruje w drewnie przez wiele pokoleń doprowadzając do zupełnego zniszczenia drewna. Ich obecność stwierdzamy po wysypującej się mączce drzewnej, charakterystycznych okrągłych otworach oraz tzw. odgłosach „kołatania”.

Korniki - pytania i odpowiedzi

To, że mamy robaki w drewnie, możemy rozpoznać po otworach, wysypującej się mączce drzewnej, skrobaniu w drewnie, zniszczeniach drewna, obecności larw i dorosłych owadów.
Spuszczel larwa dorasta do 3 cm długości.
Kołatek larwa dorasta do 4mm długości.
To że tzw korniki w domu zostały przyniesione wraz z drewnem kominkowym to bardzo rzadkie przypadki, ale tak jest to możliwe.
Tak, tzw. kornik w domu może pojawić się po remoncie poddasza, mógł zostać przyniesiony z nowym drewnem.
Obydwa szkodniki należą do najgroźniejszych szkodników drewna. Spuszczel jest większy, więcej zjada, szybciej się przenosi po obiekcie i preferuje inne drewno (iglaste) niż kołatek (liściaste), ale mniejszy kołatek również doprowadza drewno do kompletnego zniszczenia.
Spuszczel pospolity preferuje drewno iglaste ale spuszczel larwa może żerować także w drewnie liściastym.

Korniki w domu - zdjęcia zniszczeń

Zwalczanie korników - przykładowe opinie

W 2 lata od zakończenia budowy znalazłem korniki w domu. Porobiłem zdjęcia i wysłałem do zidentyfikowania do Drevpol. W Drevpol potwierdzili że to jest spuszczel larwa i spuszczel owad. Wcześniej zgłosiłem do wykonawcy że mam korniki w domu w więźbie dachowej a dom jest na gwarancji jeszcze. Drevpol wspomógł mnie w rozmach z Wykonawcą i ostatecznie miałęm zwrócone pieniądze za gazowanie całej więźby dachowej. Bardzo dziękuję Drevpol za pomoc i skuteczną likwidację korników.

Robson (Łódź)

Mam prosty dom z dachem dwuspadowym wybudowany 6 lat temu. Zapłaciłem za wysuszone drewno na więżbę i impregnację drewna i to podwójną i okazało się że mam korniki w domu. Tartak się nie poczuwał do odpowiedzialności wiec we własnym zakresie wynająłem Drevpol. Potwierdzono że jest u mnie spuszczel pospolity i wskzanao że mogę zrobić albo gazowanie (lepiej) albo impregnację zwalczająca te robaki w drewnie. Pracuję w domu więc o wyprowadzce nie było mowy i zleciłem impregnację. Prace trwały dwa dni. Nie widać już oznak spuszczela. Jestem zadowolony z zabiegu.

Maciek (Słupsk)

Polecam Drevpol który wykonywał u mnie zwalczanie robaków w drewnie. Mieszkam w dawnym spichlerzu nowocześnie zaadaptowanym, w którym jednak znalazłem robaki w drewnie. Konkretnie to był to kołatek i kołatek larwa. Nieduże robaki ale głośno stukające w drewno, co szczególnie słychać w sypialni w belce nad łóżkiem, nie do wytrzymania. Niestety ze względy na to rozmnaża się kołatek i jak żyje w drewnie kołatek larwa musieliśmy cały nasz dom zagazować. Spore koszty ale co robić dom sezonowo wynajmujemy klientom i nie było wyjścia. Same jednak prace Drevpol bardzo polecam, mało jest tak fachowych usługodawców bez względu na branżę.

Iwona i Witek (Opole)

W moim domu zagościł kołatek domowy. Spodziewałem się że to nastąpi, bo zbieram drewniane meble zabytkowe związane z lokalną kulturą od wielu lat. Z identyfikacją nie miałem problemu znalazłem mączkę, otwory po kołatku i larwy kołatka. Dom jest stylowy z drewnianego bala, rozbudowywany ciągle i przepełniony drewnem, więc nie było filozofowania tylko konieczna była fumigacja domu. Wybrałem Drevpol do wykonania zabiegu bo jestem od wielu lat związany z drewnem, nie tylko w zakresie zbierania przedmiotow i mebli drewnianych, ale i budowy domów, i wiedziałem że są najlepsi. Polecam wszystkim Drevpol.

Tadeusz (Zakopane okolica)

Miałem robaki w drewnie. Drevpol wykonywał u mnie impregnację. Najpierw solidnie wyczyścili i wyszlifowali drewno, aż byłem zaskoczony ile z tym jest roboty. Potem zaimpregnowali. Mają nowoczesny sprzęt, wiedzę i wykonują robotę starannie.

Roman (Białołęka)

Zwalczanie „korników” – metody/obiekty

Fumigacja domu

Najskuteczniejsza metoda na zwalczanie korników. Sposób wszechstronny na korniki w domu.

Preparat, środek na korniki

Metoda na korniki zwalczanie przez środek na korniki. Aplikacja natryskowa i obstrzykiwanie.

Xilix Gel

Preparat na korniki xilix gel. Kornik w domu. Kornik. Impregnacja owadobójcza drewna na zewnątrz.

Gazowanie budynku

Korniki w drewnie dachu, poddasza. Gazowanie korników cena określana po analizie.

Fumigacja kościoła – DREVPOL

Metoda jak pozbyć się korników (spuszczel i kołatek ) w kościele. Fumigacja całego kościoła.

Robaki w drewnie - realizacje

Spuszczel zwalczanie w drewnie w domu w Gliwicach

Korniki (robaki) w drewnie. Spuszczel pospolity. Kornik zwalczony metodą fumigacji.

Korniki zwalczanie poprzez gazowanie domu w Radomiu

Korniki w więźbie dachowej domu. Gazowanie inaczej fumigacja szkodników drewna.

Spuszczel domowy (spuszczel pospolity) w więźbie dachowej domu we Wrocławiu

Spuszczel pospolity (kornik)-  zwalczanie metodą fumigacji (gazowania).

Spuszczel i kołatek w drewnie modrzewiowego „Dworku Zacisze” w Miechowie

Szkodniki drewna: spuszczel pospolity i kołatek domowy.