Trzeń korowy (Cossonus parallelepipedus)

Trzeń korowy (łac. Cossonus parallelepipedus) to gatunek kornika z rodziny kornikowatych, który występuje w Europie i Azji. Jest to jedna z najważniejszych szkodników lasów w Europie, a jego ataki mogą powodować znaczne straty ekonomiczne w lesie.

Trzeń korowy ma długość od 4 do 7 mm, a jego ciało jest ciemnobrązowe z jasnymi plamkami na pokrywach. Samice są nieco większe od samców i mają bardziej wydłużone ciało. Kornik ten jest aktywny przez cały rok, ale największą aktywność wykazuje wczesną wiosną i jesienią. Trzeń korowy zwykle atakuje drzewa osłabione lub uszkodzone przez choroby, lub inne czynniki.

Podobnie jak wiele innych korników, trzeń korowy żyje w koloniach. Samica składa jaja w korze drzewa, a po wykluciu się larwy żywią się drewnem. Dorosłe korniki żywią się korą drzew, przegryzając tuneliki, które uniemożliwiają drzewom prawidłową wymianę substancji między korzeniami a liśćmi. W wyniku tego drzewo stopniowo osłabia się, traci liście i gałęzie, a w końcu umiera.

Objawami ataku trzna korowego są niewielkie okrągłe otwory w korze drzewa, w które wnikają korniki, jak również żywe liście, które spadają z drzewa wskutek uszkodzenia korzeni przez korniki. W przypadku dużych populacji trzna korowego mogą wystąpić tzw. gradacje, czyli nagłe wzrosty liczebności szkodnika, które powodują duże straty w lesie.

Walka z trzniem korowym polega na usuwaniu drzew, na których są jego kolonie, a także na stosowaniu metod biologicznych i chemicznych. Ważne jest również przeciwdziałanie chorobom drzew oraz zwalczanie innych szkodników, które mogą osłabiać drzewa i sprzyjać atakom trzna korowego.