Trzpiennik Olbrzymi
Trzpiennik olbrzymi
Trzpiennik Olbrzymi (Urocerus gigas) to jeden z najbardziej charakterystycznych szkodników drewna użytkowego. Wśród właścicieli domów potrafi wzbudzić przerażenie swoją obecności gdyż jest mylony z szerszeniem.
Trzpiennik olbrzymi zazwyczaj dorasta do 4cm długości, ale w praktyce szczególnie na południu kraju spotkać można okazy dorastające do 5 cm długości. Dodatkowo samica trzpiennika olbrzymiego posiada długie pokładełko które może z pewnej odległości wyglądać jak wysunięte żądło. To długie pokładełko nie służy atakowaniu ludzi a jedynie do składania jaj w drewno. które w celu złożenia jaj wbija, a z uwagi na budowę pokładełka raczej wwierca się w drewno.
Trzpiennik owad ma żółte czułki oraz żółto-czarne ubarwienie ciała. Samiec trzpiennika olbrzymiego jest nieco mniejszy od samicy i osiąga od 1cm do 2,5 cm. Trzpiennik Olbrzymi (Urocerus gigas) to największy ze szkodników drewna obrobionego.
Dorosłe trzpienniki żyją kilka tygodni. Dorosły trzpiennik owad potrafi przegryźć drewno, płytę k-g, płytę osb czy nawet ołowianą pokrywkę.
Gdzie występuje trzpiennik olbrzymi?
Trzpiennik występuje na terenie całej Polski i całej Europy.
Jakie drewno atakuje trzpiennik olbrzymi?
Trzpiennik Olbrzymi atakuje głównie drewno iglaste w tym przede wszystkim świerk. Trzpienniki w przyrodzie atakują głównie drzewa osłabione, obumierające i świeżo ścięte, w tym karczowiska. Dodatkowo trzpiennik potrafi wprowadzać specjalną substancję do drzew doprowadzając do jego obumarcia. W przypadku domów Trzpiennik również preferuje zdecydowanie drewno iglaste. Trzpiennik Olbrzymi najczęściej żeruje w ścianach i drewnie konstrukcyjnym domów z bala.
Trzpiennik olbrzymi – rozmnażanie i larwy
Samica trzpiennika olbrzymiego składa do 350 jaj. Składając jaja samica wprowadza do drewna zarodniki grzybów, które porastają ściany wydrążonych korytarzy i którymi po wylęgu odżywiają się larwy.
Larwy trzpiennika osiągają do 40 mm długości. Larwy drążą kanały o długości zazwyczaj 40-50cm. Trzpiennik lawa żeruje w drewnie zazwyczaj 2 lata po czym przechodzi stan poczwarki a w końcu przekształca się w dorosłego owada.
Trzpiennik olbrzymi zwalczanie
Trzpiennika olbrzymiego podobnie jak i inne szkodniki drewna można zwalczać kilkoma sposobami. Dobór odpowiedniej metody na zwalczanie trzcinników zależy od kilku czynników i zostaje ona ustalona na etapie analizy obiektu. Najczęściej stosowane metody to zdecydowanie fumigacja inaczej gazowanie fosforowodorem PH3 oraz zastoswanie preparatów w tym szczególnie preparatu xilix gel.
Trzpiennik olbrzymi zwalczanie – gazowanie domu
Gazowanie inaczej fumigacja domu, obiektu, więźby dachowej to najskuteczniejsza metoda na zwalczanie trzpiennika. Zabieg polega na uszczelnieniu obiektu gazoszczelną folią i zagazowaniu fosforowodorem PH3 na okres od 8 do 12 dni dla domów i od 14 do 24 dni dla dużych obiektów jak np. kościoły. PO zagazowaniu obiekt pozostaje w okresie karencji w trakcie której gaz likwiduje wszystkie szkodniki we wszystkich stadiach rozwoju.
Gazowanie trzpiennika olbrzymiego kończy się odwietrzeniem i ozonowaniem ale wcześniej w okresie karencji, w poszczególnych przypadkach wykonuje się kontrolne pomiary stężenia gazu i dogazowanie obiektu (obligatoryjnie pomiary dla obiektów o dużych kubaturach).
Trzpiennik olbrzymi zwalczanie – zastosowanie preparatów
Zastosowanie preparatów to równie często stosowana metoda jak gazowanie. W ramach tej metody najpierw wykonuje się przygotowanie drewna do zabiegu przez jego oczyszczenie i zeszlifowanie warstw zniszczonych luźnych.
Trzpiennik olbrzymi zwalczanie preparaty
Następnie przeprowadza się aplikację preparatu głównie. metodą natryskową, a dodatkowo przez nawierty i nastrzykiwanie. Czas trwania zabiegu to zazwyczaj 1-3 dni dla domów i 4 – 10 dni dla obiektów o dużych kubaturach. Okres karencji po zabiegu wynosi od 72 godzin do 7 dni. Zastosowanie innych preparatów możliwe jest po ok. 30 dniach.